Spam mail udgiver sig for at være Firefox opdatering men er en trojansk hestSophos har identificeret en trojansk hest som maskerer sig som en Firefox opdatering. Den trojanske hest stjæler passwords og ser ud til at være sendt fra en domænet @firefox.com med titlen "New version released", men der er naturligvis ikke en officiel Firefox opgradering. Der er tale om en spam mail.
Klikker man på linket i mailen lander man ikke på den officielle Firefox side, men får udleveret en .exe fil der udover Firefox 5.01 også indeholder en trojanske hest kaldet Troj/PWS-BSF. Denne er som nævnt i stand til at stjæle passwords.
Som altid advares der imod alle former for opgraderinger af software sendt via mails. Firefox kan man opgradere fra selve Firefox klienten hvis det er nødvendigt. Read more » SPAMfighter - 16-08-2011 | | Alle produkter tilbyder et gratis prøveabonnement  SPAMfighter er et gratis spam filter til Outlook, Outlook Express, Windows Mail og Thunderbird - Læs mere
Optimer din langsomme PC for bedre ydeevne Prøv en gratis skanning her
 Fuld Harddisk? Frigør mere Plads og Optimer din Harddisk med FULL-DISKfighter! Gratis Scan!
 SPAMfighter Exchange Module er et spam/virus filter til Exchange server - Gratis 30 dage.
 Fjern Spyware med SPYWAREfighter - Gratis 30 dage
 Antivirus til din PC - Gratis 30 dage
|